Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

Po de Poeira 2012

Po de Poeira 2012

MG_0153-2Nie mogłam oprzeć się widokowi tej sałatki i słusznie, bo jest pyszna. Chociaż dobór wina do potraw z rukolą bywa kłopotliwy – dla tej warto było podjąć ryzyko. Z trudnymi zadaniami świetnie radzą sobie wina portugalskie, stąd wybór niewielkiej, bo 9cio hektarowej winnicy położonej  na wzgórzach rozciągających się wzdłuż rzeki Pinhão w Douro.

Dosyć młoda, bo założona w 2001 roku winnica Poeira, ma w swoim portfolio 3 wina: Poeira, Po de Poeira tinto oraz Po de Poeira branco. Pierwsza etykieta – Poeira wytwarzana z gron pochodzących z najstarszych krzewów winnicy. Ma prezentować harmonię, elegancję oraz niezwykłą łagodność kiedy jest młode, ale też doskonały potencjał starzenia. Druga etykieta Po de Poeira tinto (nasz wybór to rocznik 2012) wytwarzana z gron pochodzących z tych samych, położonych na północ stoków, ale z młodszych krzewów, dzięki czemu ma lżejszy i mniej frasobliwy charakter. Niewielka interwencja winemakera ma pokazać specyfikę miejsca pochodzenia. Jedyne białe wino producenta to Po de Poeira branco. Pochodzi z parceli wielkości 1 ha, osłoniętej przez las chroniący winorośl przed nadmiernym nasłonecznieniem, dzięki czemu wino jest świeże i pełne wyrazistych aromatów.

Wracając do naszej sałatki – rukola ma sporo goryczy, dlatego powinno się unikać win zawierających dużą ilość tanin, zwłaszcza tych niedojrzałych, ponieważ gorycz rukoli podbije gorycz w winie. Jedna z zasad dobierania wina do potraw mówi, że należy dobierać je do głównego składnika lub przewodniego smaku. Głównym składnikiem w naszym daniu jest wołowina, więc jeśli chcemy dłużej cieszyć się smakiem mięsa – taniny są niezbędne. Dobrym wyborem będzie wino o unikatowej osobowości jak Po de Poeira 2012. Jest niezwykle głębokie i świeże. Dojrzałe taniny pomagają lepiej smakować mięso, a wyraziste aromaty wina doskonale współgrają z  przyprawami w sałatce.

Ten łatwy i szybki przepis znajdziecie tutaj http://plejn.pl/projects/salatka-ze-stekiem/

Kategoria

Podziel się tym z przyjaciółmi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *